هنر و سینما

چرا دنیای توسعه‌یافته‌ی دی‌سی دیگر به یک بتمن جدید نیازی ندارد؟

آینده بتمن در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی در حال حاضر نامشخص‌تر از همیشه است اما این شخصیت آن‌قدر هم که به نظر می‌رسد برای این جهان سینمایی مهم نیست. دنیای توسعه‌یافته دی‌سی اولین بار بتمن خود را در «بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت» به مخاطبان معرفی کرد که در آن، او همراه با سوپرمن هنری کویل راه را برای تشکیل لیگ عدالت هموار کردند. بتمن با بازی بن افلک، ابتدا پس از استقبال ضعیف مخاطبان از هر دو فیلم «بتمن در برابر سوپرمن» و «لیگ عدالت» با واکنش‌های بدی مواجه شد اما نظرات مخاطبان درباره این شخصیت طی سال‌های بعد به طور قابل توجهی تغییر کرد.

لغو فیلم «بت‌گرل» باعث می‌شود تا آینده بتمن بن افلک نامشخص باشد و دنیای توسعه‌یافته دی‌سی بیش از هر زمان دیگری سردرگم به نظر برسد. خروج زک اسنایدر از این فرانچایز در طول تولید «لیگ عدالت» باعث تغییر روند آن شد و ادغام وارنر برادرز و دیسکاوری تحولی دیگر ایجاد کرد. لغو یک فیلم تقریبا تمام‌شده در واکنش به کیفیت پایین آن، نشانه بدی برای آینده این فرانچایز و مخصوصا آثار مرتبط‌ با بتمن است.

گفته می‌شود که قرار بود مایکل کیتون بعد از وقایع فیلم فلش نقش بتمن را بر عهده بگیرد اما گزارشاتی مبنی بر این که بتمن بن افلک در «آکوامن و پادشاهی گمشده» ظاهر خواهد شد با این خبر در تناقض است. لغو «بت‌گرل» موضوع را گیج‌کننده‌تر می‌کند، زیرا کیتون ظاهرا قرار بود در این فیلم در کنار بت‌گرل با بازی لزلی گریس و در نقش مربی و مشاور او ظاهر شود.

با این حال و با وجود بتمن بن افلک و سردرگمی درباره بازگشت مایکل کیتون به این فرانچایز، دنیای توسعه‌یافته دی‌سی نباید نگرانی خاصی درباره این مسئله داشته باشد. در واقع، بتمن به نوعی جایگزین‌پذیرترین قهرمان در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی است. دی‌سی پس از وقایع «بتمن در برابر سوپرمن» و «لیگ عدالت» دیگر به او نیاز ندارد. او یکی از نمادین‌ترین قهرمانان دی‌سی است اما شاید بهتر باشد که آن‌ها این شخصیت را به طور کامل کنار بگذارند و بدون او ادامه دهند.

وارنر برادرز و آینده گیج‌کننده بتمن در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی

بتمن

آینده بتمن در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی به طور عجیبی گیج‌کننده شده و چندین‌ رویکرد از پیش برنامه‌ریزی‌شده در قبال این کاراکتر در طول روند تولید کنار گذاشته شدند. در ابتدا، برنامه‌هایی برای ساخت فیلم اختصاصی بتمن بن افلک وجود داشت اما این برنامه‌ها در نهایت به دلیل ارتباط آن‌ها با اسنایدرورس و ظاهرا عدم محبوبیت بتمن افلک در آن زمان، لغو شدند. این پروژه بعدا به فیلم «بتمن» تبدیل شد که نسخه جدیدی از مبارز شنل‌پوش را خارج از دنیای توسعه‌یافته دی‌سی با بازی رابرت پتینسون معرفی کرد. افلک اعلام کرد که قصد دارد از این نقش کناره‌گیری کند و دی‌سی را به خلاقیت بیشتر نسبت به آینده این شخصیت در فرانچایز تشویق کرد.

سپس اعلام شد که مایکل کیتون جایگزین افلک به عنوان بتمن دی‌سی خواهد شد و از طریق داستانی با محوریت چندجهانی در فیلم «فلش»، اولین اثر اختصاصی ازرا میلر، معرفی می‌شود. با این حال، بحث و جدل پیرامون زندگی شخصی میلر به گمانه‌زنی‌هایی درباره جایگزین ازرا میلر در نقش فلش منجر شده و حتی ممکن است فیلم «فلش» به طور کامل لغو شود. با وجود لغو «بت‌گرل»، این امر باعث می‌شود که جایگاه مایکل کیتون در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی نامشخص به نظر برسد، مخصوصا که طبق گزارشات، افلک در «آکوامن 2» نیز ظاهر خواهد شد. در نهایت، آینده بتمن در دی‌سی به طرز بسیار ناامیدکننده‌ای به بسیاری از مسائل پشت صحنه‌ای که این فرانچایز با آن روبه‌رو می‌شود مرتبط است و تعریف نقش شوالیه تاریکی در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی دشوار به نظر می‌رسد.

بتمن افلک خوب است اما دیگر نیازی به او نیست

بتمن

نظر عوامل سازنده درباره بتمن افلک تا حد زیادی تغییر کرده است اما این موضوع به طور خودکار آینده او را در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی تضمین نمی‌کند. شخصیت بتمن بن افلک در ابتدا به دلیل تلخی و دارک بودن بیش از حد مورد انتقاد قرار گرفت (دقیقا مانند خود دنیای توسعه‌یافته دی‌سی) اما رویکرد زک اسنایدر در قبال این شخصیت جالب و منحصر به فرد بود. به نظر می‌رسد وارنر برادرز بدون دخالت اسنایدر، هیچ ایده‌ و طرحی درباره این شخصیت ندارد و همین مسئله باعث می‌شود که آینده افلک به عنوان بتمن چندان مطلوب نباشد.

ماهیت بتمن افلک به عنوان نسخه‌ای مسن‌تر از این قهرمان در دوران حرفه‌ای وی، بخش مهمی از این مشکل است. همان‌طور که در «بتمن در برابر سوپرمن» دیدیم، بتمن افلک از زندگی به این سبک و مبارزه با جنایت خسته و درمانده شده بود. هم‌چنین رابین به قتل رسیده و بتمن قانون «آدمکشی ممنوع» خودش را زیر پا گذاشته بود. این مسائل فضای زیادی برای گسترش شخصیت باقی نمی‌گذارد، زیرا برخی از جالب‌ترین خطوط داستانی بتمن قبلا و در گذشته او رخ داده‌اند. البته این موضوعات بتمن افلک را با ساخت جهانی متفاوت پیرامون او خاص‌تر جلوه داد اما دنیای توسعه‌یافته دی‌سی می‌تواند بدون عواقب خاصی از این شخصیت خود چشم‌پوشی کند.

سردرگمی بتمن کیتون 

بتمن

بازگشت بتمن مایکل کیتون مشکلات دیگری ایجاد می‌کند. اولا، سوالاتی درباره ماهیت و ریشه داستان به وجود می‌آید که پاسخ دادن به آن‌ها شاید چندان دشوار نباشد اما هم‌چنان آینده دنیای دی‌سی را با مسائل غیرضروری درباره گذشته این شخصیت تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال، شاید مهم‌ترین مسئله جایگاه بتمن کیتون در آخرین و جدیدترین برنامه‌های وارنر برادرز باشد.

حذف بت‌گرل توسط وارنر برادرز نگران‌کننده است، زیرا گفته می‌شد که این فیلم اولین ماجراجویی بزرگ کیتون در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی پس از معرفی مجدد او خواهد بود. با توجه به نامشخص بودن وضعیت فلش، غیرممکن نیست که برنامه‌های بتمن کیتون به طور کامل لغو شوند. اگرچه با توجه به واکنش مثبت مخاطبان به اطلاعیه‌ها و اخبار مربوط به مشارکت او در دی‌سی، این ایده نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت. با این حال، به نظر می‌رسد که آینده بن افلک و مایکل کیتون کاملا نامشخص است و قصد و هدف وارنر برادرز چندان معلوم نیست و پیوستن بتمن کیتون به دنیای توسعه‌یافته دی‌سی مسائل بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

فیلم «بتمن» و حذف شوالیه تاریکی از دنیای توسعه‌یافته دی‌سی

بتمن

آینده بتمن در دی‌سی، تحت‌الشعاع جذابیت بیشتر این شخصیت در خارج از این فرانچایز است. «بتمن» مت ریوز بسیار موفق بود و داستان متفاوتی درباره کاراکتر بتمن ارائه کرد که در شهر واقع‌گرایانه گاتهام روایت شد. دی‌سی نباید جلوی روایت چنین داستان‌هایی را بگیرد، زیرا قهرمانان فرازمینی و جادویی آن‌ها با واقع‌گرایی سایر داستان‌های محبوب بتمن هم‌خوانی ندارند. با این حال، نقدهای مثبت فیلم «بتمن» ثابت می‌کند که دنیای توسعه‌یافته دی‌سی نیازی به ادامه خط داستانی بتمن خودش ندارد.

در واقع پس از موفقیت سه‌گانه شوالیه تاریکی کریستوفر نولان و سپس «بتمن» مت ریوز، می‌توان با قطعیت گفت که رویکردهای واقع‌گرایانه در قبال این شخصیت بسیار محبوب هستند. این موضوع برای دی‌سی مشکل ایجاد می‌کند، زیرا انحراف از فیلم موفق «بتمن» دشوار است، به‌ویژه برای فرانچایزی که با لحن خاص خود و جنجال‌های پشت صحنه کلنجار می‌رود. با این حال، همین حالا یک فرانچایز موفق و محبوب از بتمن در خارج از دی‌سی در حال توسعه است و دی‌سی نیازی به رقابت ندارد و می‌تواند بتمن خود را بازنشسته کند و آینده این قهرمان را به ریوز و پتینسون بسپارد تا آن‌ها اشتباهات وارنر برادرز را اصلاح کنند.

چرا دنیای توسعه‌یافته دی‌سی اصلا نباید کسی را جایگزین بتمن کند؟

بتمن

به زبان ساده، دنیای توسعه‌یافته دی‌سی دیگر نیازی به بتمن ندارد. بتمن افلک نقشی کلیدی در مراحل اولیه این فرانچایز بازی کرد. او سوپرمن را با خود همراه کرد و لیگ عدالت را تشکیل داد اما اکنون فضای زیادی برای توسعه این شخصیت باقی نمانده است. جایگزین کردن او با بتمن کیتون نیز همین تاثیر را دارد، زیرا او نسخه قدیمی دیگری از این قهرمان به حساب می‌آید که به پایان داستان خود رسیده است. به نظر می‌رسد که دی‌سی قصد دارد یک بتمن باتجربه و مسن داشته باشد که اشکالی ندارد اما آن‌ها واقعا نیازی به جایگزینی افلک ندارند.

به جای جایگزینی افلک، می‌توان به سادگی یک خط روایی پایانی برای این شخصیت در نظر گرفت که به مرگ یا بازنشستگی او ختم شود. قهرمانان زیادی از جمله نایت‌وینگ، رابین و بت‌گرل می‌توانند جایگاه او را به عنوان قهرمان لیگ عدالت از آن خود کنند. در واقع، جایگاه بتمن در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی یکی از بزرگ‌ترین نقاط اختلاف مخاطبان و منتقدان بوده و شاید بهتر باشد که این فرانچایز این شخصیت را کنار بگذارد.

منبع: screenrant

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا