هنر و سینما

چرا دنیای مارول ریشه شخصیت هالک را فراموش کرده است؟

دنیای سینمایی مارول کاملا فراموش کرده که هالک چه هویتی داشته است. هالک یکی از باسابقه‌ترین قهرمانان مارول، توسط استن لی و جک کربی سال 1962 خلق شد. او اولین حضور رسمی خود در دنیای سینمایی مارول را سال 2008 در فیلم «هالک شگفت‌انگیز» تجربه کرد و یکی از معدود انتقام‌جویانی است که هنوز در فاز 4 حضور دارد. هیچ شخصیتی، حتی ثور، بیشتر از هالک دچار تغییرات نشده است.

هشدار: در این متن، داستان قسمت اول سریال «شی‌هالک: وکیل دادگستری» لو می‌رود

فیلم «هالک شگفت‌انگیز» تا حدود زیادی موجب ناامیدی مارول و تغییر رویکرد این استودیو در قبال این شخصیت شد. ادوارد نورتون جای خود را به مارک روفالو داد و تمام شخصیت هالک تغییر کرد. بسیاری از خطوط داستانی فرعی تیره‌تر هالک مانند اقدام به خودکشی بنر، در پس‌زمینه محو شدند. بروس بنر در پایان حماسه بی‌نهایت یاد گرفت که هالک را کنترل کند و دو هویت خود را در قالبی به نام «هالک هوشمند» ادغام کرد.

این ایده مستقیما از کمیک‌ها برداشته شده که در آن‌جا هویت ترکیبی وی پروفسور هالک نامیده می‌شد اما متاسفانه به اندازه کافی موثر نیست. هالکی که در قسمت اول «شی‌هالک: وکیل دادگستری» دیده می‌شود، صراحتا شباهت کمی به شخصیت مارک روفالو دارد و او صرفا خود روفالو در قالب جلوه‌های ویژه است.

هر ابرقهرمانی یک خط داستانی و یک مضمون اصلی دارد که هرگز نباید خیلی از آن منحرف شود. این مضمون برای مرد عنکبوتی درباره قدرت و مسئولیت، برای چهار شگفت‌انگیز درباره خانواده و ماجراجویی و برای هالک درباره خشمی سرکوب‌شده است. دنیای سینمایی مارول از این مفهوم اصلی بسیار دور شده و در نتیجه هالک تمام هویت خود را از دست داده است.

فراموش‌کردن شخصیت هالک 

هالک

کارگردان «ثور: رگناروک» تایکا وایتیتی در سال 2018 مصاحبه‌ای جنجالی با یک پادکست انجام داد و در آن از ابرقهرمانان مارول که با آن‌ها کار می‌کرد انتقاد کرد. او گفت: «وقتی به شخصیت‌های کمیک‌بوکی نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که این بچه‌ وایکینگ پولدار فضایی یا آن موجود سبز دوقطبی و عصبانی هیچ شباهتی با آن‌ها ندارند». این جملات قابل توجه نشان می‌دهند که عوامل این استودیو عامل جذابیت و ماندگاری هالک در فرهنگ عامه را درک نکرده‌اند. در واقع هالک مدافع نبرد علیه خشمی سرکوب‌شده است. هالک هرچه دیوانه‌تر باشد، قوی‌تر می‌شود. به همین دلیل هالک فاز 4 ضعیف به نظر می‌رسد و انگار او با خشم خود که در واقع ویژگی معروفش محسوب می‌شود کنار آمده است.

برخی می‌گویند که این تغییرات جزو روند رشد این شخصیت هستند اما اگر چنین باشد، مایه تاسف است که چشم‌گیرترین تغییرات در وضعیت موجود هالک خارج از صفحه نمایش رخ داده‌اند. طبق گفته روفالو، «ثور: رگناروک»، «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» و «انتقام‌جویان: بازی پایانی» سه‌گانه‌ای آزاد برای هالک هستند، سه‌گانه‌ای که بنر در آن تلاش می‌کند تا آرامش درونی خود را پیدا کند. این روند به طور مبهمی در ثور: رگناروک و انتقام‌جویان: جنگ ابدیت پایه‌گذاری شد اما نتیجه آن در پرش زمانی پنج ساله پنهان انتقام‌جویان: بازی پایانی اتفاق افتاد. بروس بنر در آن فیلم بیان کرد که 18 ماه در یک آزمایشگاه گاما بوده (که اکنون تایید شده که در مکزیک قرار دارد و توسط تونی استارک تاسیس شده) و حالا هالک هوشمند است.

فاز 4 این اشتباه را تکرار می‌کند. هالک اکنون می‌تواند تبدیل به انسان شود و این موضوع در صحنه پس از تیتراژ فیلم «شانگ‌چی و افسانه ده حلقه» نیز به تصویر کشیده می‌شود. قسمت اول «شی‌هالک: وکیل دادگستری» بالاخره دلیل این تحول را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح داد. بروس بنر ابزار دیگری ساخته که به او اجازه می‌دهد به شکل انسانی خود بازگردد. با این حال، مطلقا هیچ داستانی پشت تغییر عمده در وضعیت موجود هالک وجود ندارد و برای مثال التیام معجزه‌آسای جراحات دائمی بنر در «انتقام‌جویان: بازی پایانی» نسبتا بی‌معنا به نظر می‌رسد.

مارول فراموش کرده بروس بنر کیست

هالک

بروس بنر به اندازه هالک رنج کشیده و به شخصیتی تبدیل شده که مشابه وجهه دیگر خود غیرقابل پیش‌بینی است. برخی از منتقدان اعتقاد دارند که خط داستانی هالک در دنیای سینمایی مارول ریشه طبقاتی ضعیف و کارگری بروس بنر را نادیده گرفته است. بنر قبل از دنیای سینمایی مارول یک فرد طردشده بدشانس، در تلاش برای یافتن جایگاه خود در جهان و از شهری به شهر دیگر سرگردان بود و برای گذران زندگی تلاش می‌کرد. دنیای سینمایی مارول کار خود را با این رویکرد در «هالک شگفت‌انگیز» شروع کرد اما همه چیز اکنون از بین رفته و با توجه به دوستی او با تونی استارک فراموش شده است.

بنر مدرن یک شخصیت ثروتمند محسوب می‌شود که به زندگی لوکس عادت کرده است. او خود را از جامعه انسانی جدا می‌کند و در آزمایشگاه گاما در مکزیک مستقر است که بیشتر شبیه یک مرکز گزارش خصوصی است تا یک زندان. او حتی آشپزخانه مجلل خود را دارد و در آن‌جا با بهترین دوست میلیاردر خود از خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی‌های مختلف لذت می‌برد. به انتقادات وایتیتی برگردیم. واقعا کدام نسخه از هالک ملموس‌تر است؟ قهرمان طبقه کارگر که برای مقابله با ترومای سرکوب خود مبارزه می‌کند و مشکلات جدی مرتبط با مدیریت خشم دارد یا نابغه‌ای هوشمند در بدن یک غول بزرگ که مانند میلیاردرها زندگی می‌کند؟

شخصیت «هالک هوشمند» بر اساس کمیک‌ها ساخته شده اما این ایده در کمیک‌ها بسیار موثرتر شکل گرفت و بهتر توسعه یافت. بنر در اوج آن خط داستانی با نوعی اختلال هویت تجزیه‌ای مقابله می‌کرد و هالک نتیجه تغییر شخصیتی وی بود که در نهایت با آن ادغام شد. علاوه بر این، نویسندگان کمیک‌ها می‌دانستند که نباید مضمون اصلی کاراکتر هالک را خدشه‌دار کنند و بنابراین او را به وضعیت سابق خود بازگرداندند.

آیا مارول می‌تواند شخصیت هالک را اصلاح کند؟

هالک

شایعاتی وجود دارد که مارول در حال فراهم کردن مقدمات برای ساخت فیلم «هالک جنگ جهانی» است و اگر چنین باشد، آن‌ها این شانس را دارند که این کاراکتر را اصلاح کنند. در حال حاضر، نه هالک و نه بروس بنر شخصیتی قوی برای بازی در چنین فیلمی نیستند. مارول برای این که او را دوباره به یک ستاره تبدیل کند، باید آخرین تغییر و تحولات را لحاظ و وی را به شخصیتی که معمولا در کمیک‌ها دیده می‌شود نزدیک‌تر کند.

بدین ترتیب بینندگان بار دیگر به هالک اهمیت می‌دهند و او را دوست خواهند داشت و خط داستانی هالک جانی دوباره می‌گیرد. دنیای سینمایی مارول فراموش کرده که چه چیزی باعث شده که هالک به چنین شخصیتی تبدیل شود اما فرصتی مجدد برای تغییر وضعیت موجود دارد.

منبع: screenrant

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا