هنر و سینما

چرا سوپرمن همیشه بزرگ‌ترین مشکل دی‌سی بوده است؟

شاید مشکلات دنیای توسعه‌یافته دی‌سی حالا بدتر از همیشه به نظر برسد اما بزرگ‌ترین مشکل این فرانچایز از همان ابتدا یک چیز بوده است: سوپرمن. هنری کویل در نقش سوپرمن فیلم «مرد پولادین» زک اسنایدر بازی بسیار خوبی ارائه کرد اما دنیای توسعه‌یافته دی‌سی به طور مداوم این شخصیت محبوب را در این فرانچایز به شکلی نادرست استفاده کرد و ارزش‌های او را هدر داد. دنیای دی‌سی با ناکامی در به کارگیری مناسب و به‌جای شاخص‌ترین قهرمان خود، او را به بزرگ‌ترین مشکلش تبدیل کرده است.

ایده یک جهان سینمایی مشترک بزرگ در بسیاری از موارد به طوری باورنکردنی سودآور است اما ایجاد دنیایی با چنین دامنه وسیعی مشکلاتی را هم به دنبال دارد. مشکلاتی که گریبان‌گیر مراحل اولیه دنیای توسعه‌یافته دی‌سی شد؛ به ویژه پس از قطع همکاری وارنر برادرز با زک اسنایدر که اولین آثار فرانچایز سوپرمن را شکل داد. به‌هم‌ریختگی لحن و روایت این دنیای سینمایی هنوز به طور کامل رفع نشده و ظاهرا به طور جبران‌ناپذیری به آن آسیب رسیده است.

ادغام وارنر برادرز و دیسکاوری با ایجاد تحولی تکان‌دهنده و بزرگ در مسائل پشت صحنه، همه چیز را گیج‌کننده‌تر کرد. این امر باعث شد تا آینده‌ی فیلم‌های سوپرمن دوباره نامشخص به نظر برسد و طرح و برنامه‌های این استودیو پس از خروج اسنایدر را تحت‌الشعاع قرار داد. علاوه بر این، لغو فیلم‌ «بت‌گرل» برنامه‌ریزی ضعیف وارنر برادرز را در رابطه با آینده دنیای توسعه‌یافته دی‌سی ثابت می‌کند، چرا که این فیلم قبل از لغوشدن حتی تا مرز اکران آزمایشی نیز پیش رفته بود.

دنیای توسعه‌یافته دی‌سی با سوپرمن شکل گرفت

سوپرمن

اولین فیلم دنیای توسعه‌یافته دی‌سی، «مرد پولادین» در سال 2013 و در قالب یک داستان اختصاصی اکران‌ شد و این بدان معناست که سوپرمن به عنوان پایه و اساس کل فرانچایز عمل می‌کند. این قضیه در راستای ایجاد یک دنیای گسترده‌تر از دی‌سی، کاملا منطقی است. سوپرمن اغلب رهبر بسیاری از قهرمانان دی‌سی است و شاید نمادین‌ترین ابرقهرمان فرهنگ مدرن باشد. بنابراین انتخاب او به عنوان شخصیت اول دنیای توسعه‌یافته دی‌سی تصمیمی منطقی بود که البته مشکلات خاص خود را در پی داشت.

وارنر برادرز با متمرکز کردن توجه خود به سوپرمن به نوعی بر روی این شخصیت ریسک کرد. این موضوع به خودی خود لزوما اشتباه نیست، به خصوص که هنری کویل این شخصیت را بسیار درخشان به تصویر کشیده است. با این حال، این فرانچایز با تبدیل کردن سوپرمن هنری کویل به مهم‌ترین قهرمان دنیای توسعه‌یافته دی‌سی، خود را برای یک شکست خاص آماده کرد.

مشکلات فرانچایز با هدردادن پتانسیل سوپرمن شروع شد

سوپرمن

سوپرمن برای اولین بار در «مرد پولادین» در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی حضور یافت اما مشکلات این فرانچایز در واقع پس از آن و در دنباله «بتمن در برابر سوپرمن» شروع شد. «مرد پولادین» و «بتمن در برابر سوپرمن» هر دو تفرقه‌انگیز بودند اما یک محور داستانی ثابت داشتند که در آن نشانی از ساختار و جهتی مشخص در راستای گسترش دنیای توسعه‌یافته نبود. با این حال، «لیگ عدالت» (فیلمی که قاعدتا باید با تشکیل تیم اصلی بهترین لحظات دی‌سی تا به امروز را رقم می‌زد) پتانسیل سوپرمن را کاملا هدر داد و این نقطه آغاز همه مشکلات دی‌سی بود.

مشکلات سوپرمن «لیگ عدالت» از خروج زک اسنایدر و متعاقبا کات‌ها و فیلم‌برداری مجدد فیلم زیر نظر جاس ویدون ریشه می‌گرفت. قصد اسنایدر این بود که سوپرمن حضور پررنگ‌تری در داستان لیگ عدالت داشته باشد اما زمان حضور کویل در نسخه نهایی فیلم به شدت کاهش یافت و پس از آن سوپرمن به حاشیه رفت.

سوپرمن آن‌قدر برای دنیای توسعه‌یافته دی‌سی مهم است که نباید حذف شود

سوپرمن

شخصیت سوپرمن برای دنیای توسعه‌یافته دی‌سی مهم‌تر از آن است که در قسمت‌هایی از این فرانچایز غایب باشد. سوپرمن هنری کویل پس از حضور کوتاهش در «لیگ عدالت» به طور آشکاری غایب بود و این فرانچایز بدین طریق اعتبار خود را تضعیف کرد. نسخه دی‌سی سوپرمن، قهرمان اصلی فرانچایز محسوب می‌شود و غیبت او فراتر از یک اشتباه ساده است و یک شکست اساسی در خط داستانی این شخصیت به حساب می‌آید.

سوپرمن هنری کویل نه تنها شخصیتی مهم، بلکه نیروی محرکه روایت گسترده‌تر دنیای توسعه‌یافته دی‌سی است. او دلیل اعمال قهرمانانه بتمن در مقیاس جهانی بود و باعث شد که زن شگفت‌انگیز به کانون توجهات بازگردد. تهدیدات پیرامون او شروع‌کننده داستان‌های دنیای توسعه‌یافته دی‌سی بود اما این کاراکتر پس از «لیگ عدالت»، تاکنون حتی یک بار هم در این فرانچایز حضور نداشته است. سوپرمن دی‌سی به عنوان رهبر لیگ عدالت (و مسلما قدرتمندترین قهرمان آن) باید در اولویت باقی می‌ماند. دنیای توسعه‌یافته دی‌سی با امتناع از تمرکز بر داستان او و اساسا بدون اعلام رسمی، روابط خود را با این بازیگر قطع کرده است.

تقاضای طرفداران که ثابت می‌کند دنیای توسعه‌یافته دی‌سی به سوپرمن نیاز دارد

سوپرمن

محبوبیت گسترده اسنایدرورس یکی از مشکلات بزرگ دی‌سی است و نشان می‌دهد که این فرانچایز در داستان‌هایش به سوپرمن نیاز دارد. قرار بر این بود که نایتمر در طرح و برنامه‌های اولیه زک اسنایدر برای دنیای توسعه‌یافته دی‌سی بیشتر بررسی شود. نایتمر برداشت شخصی خود اسنایدر از خط داستانی دنیای بی‌عدالت کمیک‌ها بود که در آن سوپرمن پس از مرگ لوئیس لین تبدیل به یک شرور می‌شود. تصمیم اسنایدر برای متحد کردن قهرمانان دنیای توسعه‌یافته دی‌سی علیه سوپرمن بسیار جالب بود و اهمیت و قدرت سوپرمن را نشان می‌داد.

دنیای توسعه‌یافته دی‌سی ظاهرا از ایده‌های اسنایدر فاصله گرفته و شاید این مسئله به خودی خود مشکلی نداشته باشد اما نادیده گرفتن شخصیت سوپرمن یک اشتباه فاحش است. فراخوان‌ و تقاضای طرفداران برای بازیابی اسنایدرورس نشانگر این است که اسنایدر چشم‌انداز روشنی برای آینده دنیای توسعه‌یافته دی‌سی داشت و به نظر می‌رسید که اهمیت سوپرمن برای فرانچایز را درک می‌کرد. وارنر برادرز تایید کرده‌ که اسنایدرورس به پایان رسیده اما در پشت پرده، لابی‌های محتاطانه‌ای برای بازسازی دیدگاه اسنایدر وجود دارد و همین قضیه ثابت می‌کند که شخصیت سوپرمن از زمان خروج اسنایدر به درستی مورد استفاده قرار نگرفته است.

وارنر برادرز چگونه می‌تواند مشکلات دنیای توسعه‌یافته دی‌سی را در رابطه با سوپرمن برطرف کند؟

سوپرمن

رفع مشکلات دنیای توسعه‌یافته دی‌سی کار ساده‌ای نیست اما امکان‌پذیر است، به خصوص اگر وارنر برادرز بالاخره به درستی سوپرمن را به کار بگیرد. بازگرداندن سوپرمن به عنوان رهبر لیگ عدالت و کاوش صحیح خط داستانی او در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی می‌تواند به ترمیم آسیب‌های ناشی از سال‌ها غیبت او کمک کند و هم‌چنین عناصر فرازمینی دی‌سی را که قبلا توسط اسنایدر معرفی شده بودند، بهتر مورد بررسی قرار دهد. دی‌سی با انجام این کار به نوعی از کسانی که از رویکرد ضعیف دنیای توسعه‌یافته در قبال سوپرمن ناراحت شده بودند‌، دلجویی می‌کند و هم‌چنین نشان می‌دهد که وارنر برادرز برنامه‌ای روشن برای آینده این شخصیت دارد.

فیلم‌های اولیه اسنایدر در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی تفرقه‌انگیز بودند اما یک دیدگاه خلاقانه و روشن در کارهای وی مشهود بود که به ایجاد فرانچایزی گسترده‌تر کمک کرد. مشکلات مرتبط‌ با سوپرمن از زمان خروج او، واقعا این فرانچایز را اذیت کرده و وارنر برادرز ظاهرا نمی‌داند که چگونه بدون کمک اسنایدر به این شخصیت بپردازد. بازطراحی خط داستانی سوپرمن در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی برای اصلاح این فرانچایز امری کلیدی است، زیرا او از همان ابتدا بزرگ‌ترین مشکل این دنیا بوده است.

منبع: screenrant

اولین نفری باشید که به این محتوا امتیاز میده! post

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا